Unit pricing

Results: 669



#Item
311Procurement / Unit price / Finance / Price / Economics / Business / Marketing / Pricing

UTW-17 How to Read the Drug Profiles  General information

Add to Reading List

Source URL: www.msfaccess.org

Language: English - Date: 2014-07-22 05:46:02
312Procurement / Stock market / Unit price / Order / Fixed price / Price / Business / Marketing / Pricing

RFQ OA/01/01_TOP_answer SPEC 2000M (2)

Add to Reading List

Source URL: www.nspa.nato.int

Language: English - Date: 2012-06-09 03:12:20
313Cooking weights and measures / Cup / Teaspoon / Dan dan noodles / Measurement / Customary units in the United States / Imperial units

Focus on Unit Pricing The big box or the smaller box — which one is the better buy? We usually think that the “economy size” or “family size” is the best buy, but not always. How do you know what is going to g

Add to Reading List

Source URL: igrow.org

Language: English - Date: 2014-03-04 13:48:44
314Healthcare in the United States / Relative value unit / Medicare / RVU / Resource-based relative value scale / Geographic pricing cost index / Health / Healthcare reform in the United States

Introduction to Relative Value Units and How Medicare Reimbursement in Calculated Medicare pays physicians for services based on submission of a claim using one or more specific CPT® codes. Each CPT® code has a Relativ

Add to Reading List

Source URL: www.acro.org

Language: English - Date: 2009-03-12 10:49:29
315Earth / Water pollution / Hydrology / Environmental science / Sewerage / Outfall / Pump / Effluent / Environmental engineering / Environment / Civil engineering

APPENDIX G UNIT PRICING AND CORRECTION FACTORS USED FOR PLANNING LEVEL COST ESTIMATES UNIT PRICING AND CORRECTION FACTORS USED FOR PLANNING LEVEL COST ESTIMATES

Add to Reading List

Source URL: des.nh.gov

Language: English - Date: 2013-03-10 05:00:00
316Ice Cream / Chocolate ice cream / Olive oil / Vanilla / Food and drink / Procurement / Unit price

SAVVY SHOPPING Unit Pricing Worksheet TEACHER VERSION Find the unit price for each item in the group. Which item offers the consumer the most product for his/her money? Item

Add to Reading List

Source URL: www.tdbank.com

Language: English - Date: 2011-11-08 10:48:33
317Online shopping / Unit pricing / Shopping / Retail / Price / Unit price / Pricing strategies / Unit Price Information - Supermarkets / Business / Marketing / Pricing

Grades 6-8 Lesson 7 SAVVY SHOPPING Key concepts:

Add to Reading List

Source URL: www.tdbank.com

Language: English - Date: 2011-11-08 10:41:21
318Waste reduction / Geography of California / Waste collection / Waste Management /  Inc / Kerbside collection / Glendale /  California / San Jose /  California / Waste legislation / Waste management / Sustainability / Pay as you throw

March[removed]Unit Pricing of Residential Municipal Solid Waste: Lessons from Nine Case Study Communities by:

Add to Reading List

Source URL: www.epa.gov

Language: English - Date: 2012-04-04 11:30:11
319Unit price / Best Buy / Unit pricing / Price / Pricing strategies / Marketing / Pricing / Business

Take Control for Your Future W Getting your best buy

Add to Reading List

Source URL: www.ncpublicschools.org

Language: English - Date: 2010-07-19 18:02:42
320Fee / Pricing / E-Rate

July 23, 2014 U.S. Department of Agriculture Animal and Plant Health Inspection Service Regulatory Analysis and Development, PPD Station 3A[removed]River Road Unit 118

Add to Reading List

Source URL: www.maritimedelriv.com

Language: English - Date: 2014-07-23 12:38:58
UPDATE